Najnowsze wpisy, strona 8


kwi 18 2008 Winamp, Allplayer, Adobe Reader
Komentarze: 5

Bardzo ważne dla wielu użytkowników są media. Popularnym programem do odtwarzania muzyki jest Winamp. Jeżeli go używamy to nie musimy się niczym martwić - bez problemu znajdziemy jego odpowiednik.

Winamp

Do filmów ja używam pod windowsem Allplayera, pod Linuksem Totema. Ja powiedziałbym, że bardziej do Allplayera podobny jest Xine ale Totem jest standardowo w Mandrivie dlatego jakoś mi tak pasuje. Obydwa programy są banalnie proste więc nie powinno być problemów z ich obsługą.

Allplayer

Do otwierania PDF'ów może nam służyć Adobe Reader - jego wersja jest dostępna również pod system Linux.

Adobe Reader

Co do poczty jeżeli potrzebujemy klienta to polecam Mozilla Thunderbird. Ja obecnie nie używam żadnego dlatego nie będę o nim pisał. 

kwi 17 2008 OpenOffice.org
Komentarze: 0

Kolejnym programem a raczej pakietem programów jest OpenOffice.org

OpenOffice.org to pakiet biurowy działający w wielu systemach operacyjnych i środowiskach, z otwartym dostępem do kodu źródłowego. Można go stosować legalnie bez żadnych opłat w domach, firmach, urzędach i szkołach.

Jego główną zaletą jest to, że jest darmowy. Oprócz tego jest bardzo prosty w obsłudze. Oprócz otwartych formatów obsługuje formaty ms office.

Pakiet składa się z następujących programów:

Base -  zarządzanie bazami danych, tworzenie kwerend, raportów, zarządzanie informacjami. Odpowiednik ms access.

Base

Calc - dokonywanie obliczeń, analizowanie informacji, zarządzanie listami w arkuszach kalkulacyjnych. Odpowiednik ms excel.

Calc

Draw - tworzenie i edytowanie rysunków, wykresów i znaków graficznych.

Draw

Impress - tworzenie i edytowanie prezentacji wykorzystywanych w pokazach, spotkaniach czy stronach WWW. Odpowiednik ms powerpoint.

Impress

Math - tworzenie i edytowanie formuł, wzorów i równań naukowych.

Math

Writer - tworzenie i edytowanie listów, raportów, dokumentów i stron WWW, umieszczając w nich tekst i grafikę.

Writer

Pakiet OpenOffice.org jest pakietem bardzo bogatym, pod wieloma względami przewyższającymi pakiet ms. Szkoda, że jest tak nielicznie wykorzystywany w szkołach i urzędach. Ja osobiście nie chce żeby moje podatki były wydawane na produkty ms. Lepiej za te pieniądze np. wspomóc biedne rodziny.  No ale cóż, dopóki nie będę rządził to chyba tak nie będzie :-P

Uważam, że warto zainteresować sie tym pakietem, zwłaszcza że wiele osób posiada w domach nielegalne pakiety ms.

OpenOffice.org można pobrać ze strony:

http://pl.openoffice.org/product.download.html 

kwi 16 2008 No to zaczynamy.
Komentarze: 0

Mandriva to dystrybucja systemu linux. Jest jedną z najlepiej przygotowanych dystrybucji dla potrzeb początkującego użytkownika.

Kilka najbliższych notek będzie o tym jak przesiąść się na Mandrivę żeby szybko z niej nie zsiąść.

Tak jak komputer jest niczym bez oprogramowania i oprogramowanie niczym bez komputera tak samo system jest niczym bez programów i programy niczym bez systemu.

Na początek nie musimy porywać sie od razu na  instalację nowego systemu. Najpierw zacznijmy od używania programów, których odpowiedniki będziemy mogli znaleźć na nasz przyszły system.

Pierwszą aplikacja będzie Mozilla Firefox.

Mozilla Firefox jest przeglądarką internetową. Posiada wygodny interfejs. Strony możemy otwierać w nowych kartach. Prgram możemy rozbudowywać za pomocą dostępnych wtyczek a jest ich nie mało.

Mozilla Firefox w akcji.

Program możemy pobrać ze strony:

http://www.mozilla-europe.org/pl/products/firefox/