Archiwum maj 2008


maj 29 2008 Pidgin & Tlen
Komentarze: 0

Ostatnio pisałem o wtyczce AQQ do Pidgina. Teraz czas na Tlen. Przez tlena może gadać każdy kto ma konto na o2.pl , potrzeba jedynie jakiegos programu obsługującego Tlen. Serwis o2.pl wypuścił odpowiedni komunikator do tego o nazwie Tlen, no ale niestety tylko na platformę Windows. Na szczęście świat open source nie zostaje na to obojętny i mamy kilka aplikacji do obsługi tlena pod Linuksem tj. TleenX2 czy GnuGadu2. Ale po co instalować nowy program jak możemy mieć wszystko w jednym? Pidgin nie ma standardowo obsługi Tlena, ale istnieje plugin, który dodaje nam ten protokół do komunikatora.

Instalacja jest tu banalnie prosta dlatego podam tylko link:

 

RPM dla Mandrivy

pidgin-tlen-0.0-0.20070524.2mdv2008.1.i586.rpm

 

Mój login tlen to Energizer.XT

maj 28 2008 Brasero - takie Gnome'owe Nero ;-)
Komentarze: 0

Każdy kto ma nagrywarkę i chce jej używać potrzebuje programu do nagrywania. Najczęściej do zakupionej nagrywarki dostarczany jest Nero - niestety, tylko wersja dla Windows. Jest wersja Nero dla Linuksa i nazywa sie NeroLinux, niestety płatna. Kiedyś używałem Trial'a tej wersji i sprawowała się bardzo dobrze, a niestety upłynęło 30 dni i klops, nie ma. Płacić nie zamierzałem więc poszukałem czegoś innego. Ściągnąłem K3B. Programik sprawował się też całkiem nieźle, no ale nie pasował zbytnio do mojego Gnome'a. Teraz używam Brasero.

Brasero

Program, jest lekki, intuicyjny i prosty w obsłudze. Znajduje się w repozytoriach Mandrivy więc ściągnąć Brasero nie jest trudno. Możemu dzięki niej nagrywać płyty AudioCD, CD, DVD, nagrywać obrazy płyt.

Brasero - Projekt Danych

maj 27 2008 Pidgin & AQQ
Komentarze: 0

We wcześniejszej notce pisałem o komunikatorach. Wśród nich szczególnie polecam Pidgina. Posiada on możliwość obsługi gg, msn, google talk, jabera i jeszcze paru innych sieci. Wśrod nich standardowo nie ma niestety sieci AQQ (nie mylic z QQ). Na szczęście istnieje biblioteka umożliwiająca komunikację w sieci AQQ przez Pidgina.

Pod Mandrivą wygląda to tak:

Ściągamy bibliotekę stąd:

libaqqprotocol.so

 

Przenosimy plik libaqqprotocol.so do katalogu /usr/lib/purple-2/

Potem uruchamiamy Pidgina i dodajemy nowe konto AQQ.

Teraz możemy normalnie już sobie gadać, wapstery będą nabijanę (choć licznik pokazuje cały czas 0), dzwonki i tapetki będa co tydzień nam przychodzić, ranga użytkownika będzie się podnosić i gra gitara :)

Niestety nie znajdziemy użytkowników w katalogu, ani nie wyeksportujemy/zimportujemy kontaktów na/z serwer(a), wiec radzę sobie gdzieś kontakty spisać, ale to tylko takie małe nieudogodnienia.

 

Pod Windowsem możemy zrobić to tak:

aqqplugin-setup.exe

Sciągamy instalujemy i dalej tak samo.

Jezeli nie chcemy nic instalować to trzeba ściągnąć ten pliczek:

aqqprotocol.dll

i kopjujemy do katalogu zazwyczaj:

C:/Program Files/Pidgin/Plugin/

o ile dobrze pamiętam.

 

Miłej zabawy. Jak by ktoś nie wierzył, że działa to mój AQQ 5142762

maj 27 2008 Audacious - Power Of Music :)
Komentarze: 0

Kto nie lubi sobie czasem posłuchać muzyczki? Chyba mało kto :) Do słuchania muzyczki na kompie przydaje się odtwarzacz. Pod Windowsem chyba od zawsze popularny był Winamp, chociaż w ostatnim czasie dużo ludzi używa też JetAudio, Windows Media Player czy Aimp2. Pod Linuksem mamy rownież duży wybór odtwarzaczy np. Amarok, Rhythmbox, Exaile, Xmms czy Totem. Ja preferuję Audaciousa. Program na pierwszy rzut oka podobny do Winampa. Obsługuje nawet jego skórki.

Audacious

Audacious chodzi bardzo sprawnie. Jest lekki, prosty i czytelny i tego właśnie oczekuję od odtwarzacza. Posiada znakakomite (wg mnie) okno ustawień:

Okno ustawień Audaciousa

Audacious'a polecam wszystkim użytkownikom Linuksa. Kiedys używałem XMMS i próbowałem nawet Winampa pod Linuksa, ale ani ten pierwszy, a drugi tym bardziej nie umywają się do Audaciousa. Audacious jest w oficjalnych repozytoriach Mandrivy.

Download

http://audacious-media-player.org/index.php?title=Downloads

maj 22 2008 aMule
Komentarze: 0

aMule jest zawsze kojarzony jako odpowiednik eMule na systemy Linux i Unix, a tymczasem istnieje również wersja na Windows. Funkcjonalnie nie ustępuje eMule. Wg mnie chodzi znacznie szybciej, dużo szybciej się uruchamia i zamyka, tak wiec polecam.

aMule

Download

www.amule.org