Archiwum sierpień 2010


sie 22 2010 Evo OS - wizja nowego systemu operacyjnego....
Komentarze: 0

Od dłuższego czasu po głowie chodzi mi pomysł stworzenia nowego systemu operacyjnego. System zostałby oparty o system Linux, no bo nie jestem takim geniuszem jak chłopaki z Pioneer.OS żeby napisać własny system od zera ;-) Poczatkowo system zostałby oparty o Arch Linux, narazie jako LiveCD bez instalatora. Jak sama nazwa wskazuje byłby to system, który by się rozwijał. Troche znam swoje możliwości i wiem, że nie zrobię od razu jakiejś rewolucji. Chciałbym aby był to system dosyc prosty, szybki, lekki i przejrzysty. Nie chcę użyć w nim żadnego kolosa typu GNOME czy KDE.
 Moje założenia to:

- openbox jako menedżer okien

- SLIM jako menedżer logowania

- maksymalne użycie biblioteki Qt (w systemie nie będzie GTK+)

- gitorious.org jako hosting (początkowo myślałem o codeplex.com, ale gitorious jest ładniejszy, bardziej przejrzysty i bardziej niezależny)

- RPM5 (w przyszłości, początkowo bazą byłby Arch)

- Phonon i VLC do multimediów (wszystkie aplikacje multimedialne używałyby Phonona, który jako backendu używałby VLC)

- Surfer jako przeglądarka internetowa (wygląda dosyć fajnie i sądzę, że łatwiej byłoby dogadać sie z jej twórcą niż bardziej popularnej przeglądarki Arora)

- Oxygen podstawowym motywem graficznym

- QMPlay zostałby odtwarzaczem muzyki (pod uwagę brałem jeszcze Cuberok, ale to się jeszcze okaże)

- OSS zamiast ALSY

- OSSO do ustawień miksera

To narazie tyle, bo narazie więcej sobie nie przypominam. Na efekty trzeba będzie pewnie poczekać, ale grunt żeby się działo. Jeżeli ktoś chciałby wspomóc projekt o proszę o stworzenie loga dla dystrybucji :-) Ja niestety nie mam talentu do takich rzeczy a marzy mi się coś w stylu loga Akonadi czy Silverlighta :-)