Archiwum styczeń 2010


sty 23 2010 Multiplatformowe aplikacje
Komentarze: 0

Czasami zdarza się, że u znajomych instaluję system operacyjny. Miałbym ochotę zainstalować Linuksa, ale niestety mógłby to być "strzał w stopę". Najczęściej jest to Windows XP lecz ważne jest jakie jeszcze oprogramowanie będę instalował. Multiplatformowe aplikację mogą znacznie ułatwić ewentualną przesiadkę na Linuksa w przyszłości. A więc oto aplikacje, które instaluję:

Mozilla Firefox - bardzo popularna i multiplatformowa przeglądarka. Flash oczywiście też obowiązkowo.

OpenOffice.org - wieloplatformowy pakiet biurowy. Do pakietu instaluję również Javę.

Adobe Reader - przeglądarka PDF'ów od Adobe dostępna niestety na Linuksa w wersji anglojęzycznej (oraz innych, ale polskiego nie ma), dlatego na Windows też instaluję wersję english ;-)

VLC - odtwarzacz multimediów, radzi sobie z większością odtwrzanych filmów.

QMPlay - jeszcze nie instalowałem, ale zamierzam. Odtwarzacz muzyki dostępny zarówna na Windowsa jak i na Linuksa. Póki co brakuje jeszcze kolejkowania utworów.

Co do innych programów to czasami proponuję Kadu, ale nie wciskam na siłę bo ciężko ludzi odzwyczaić od Gadu-Gadu (podobno ma wyjść GG 10 na Linuksa więc nie będzie to problem w migracji). Skype jest inny w różnych systemach więc nie instaluję raczej ale też nie odradzam ;-) W zależności od tego czy ktoś jest bardziej "rozgarnięty" to w grę wchodzi qbittorrent i JDownloader. Mam nadzieję, że moje wysiłki nie pójdą na marnę i moje uczynki wyjdą na dobre temu światu ;-)