Archiwum luty 2009


lut 13 2009 Chakra Project - projekt z przyszłością!...
Komentarze: 0

W ostatnich latach dużą popularnością wśród dystrybucji Linuksa cieszą się systemu "user friendly". Początkowo prym wiodła Mandriva potem jednak eliminowana była przez Ubuntu. Zawsze też na wysokiej pozycji był openSUSE. Swój epizod zaliczył też PCLinuxOS.

Do prostych dytrybucji można zaliczyć także Archa, lecz jest to dytrybucja inna niż wyżej wymienione. Nie posiada graficznych konfiguratorów, lecz jest to dystrybucja z rozsądnie przemyślaną kofiguracją. Pakiety w Archu są dużo prostsze do zbudowania niż pakiety deb czy rpm. Pakiety są optymalizowane dla procesorów i686 dzięki czemu system może działać szybciej i wydajniej. Pacman pozwala na proste zarządzanie nimi.

Chakra Project to LiveCD oparte o Arch Linux. W przeciwieństwie do niego posiada graficzne konfiguratory. Do prostego zarządania pakietami istnieje nakładka na Pacmana - Shaman. Istnieje również graficznny instalator Tribe i narzędzie do konfiguracji sprzętu Arxin. Wszytsko to z użyciem Qt. Nie znajdziemy tu aplikacji GNOME. Cały nasz pulpit jest spójny, wygodny i funkcjonalny dzięki KDEmod 4. Połączenie szybkości i prostoty Archa oraz funkcjonalności, wyglądu i innowacyjności KDE wraz z kilkoma graficznymi narzędziami to chyba wybuchowa mieszanka. Mam nadzieję, że się przyjmie.

lut 10 2009 KDE vs. reszta świata? ;-)
Komentarze: 0

Hmmm, od czego by tu zacząć? Może od początku... Ale nie od samego ;-) Jakiś czas temu (daty nie są tu istotne) do świata oprogramowania weszło K Desktop Enviroment w wersji 4.x. Dzięki bibliotece Qt 4, która daje nowe możliwości środowisko rozwja się bardzo prężnie. Dosyć radykalna zmiana wersji była okazją do wprowadzenia dosyć poważnych zmian w wizerunku całego środowiska. Na KDE 4 powstaje coraz więcej aplikacji. Wg mnie jest to jeden z najszybciej rozwijających się projektów. Codziennie na kde.org pojawiają się nowe wersje programów. KDE daje użytkownikowi pełen możliwości pulpit z całą paletą oprogramowania. Nie ma chyba aplikacji (pewnie jest ale nie zwróciłem na nią uwagi :-P ), która nie miała by swojego odpowiednika w KDE. Może parę przykładzików ;-)


Przeglądarka internetowa:
Internet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Epiphany - Konqueror

Komunikator:
Pidgin - Kopete

Pakiet biurowy (jako całość):
Microsoft Office, OpenOffice.org, Gnome Office - KOffice

Edytor tekstu:
MS Word, OOo Writer, Abiword - KWord

Arkusz kalkulacyjny:
MS Excel, OOo Calc, Gnumeric - KSpread

Prezentacje multimedialne:
MS PowerPoint, OOo Impress - Kpresenter

Bazy danych:
MS Access, OOo Base - Kexi

Grafika rastrowa:
Adobe Photoshop, GIMP - Krita

Grafika wektorowa:
CorelDraw, Inkscape - Karbon14

Nagrywanie płyt:
Nero, Brasero, Xfburn - K3B (jeszcze nie przeportowane, ale działa w KDE4)

Odtwarzacze multimedialne:

Winamp, Allplayer, Windows Media Player, Totem, Mplayer, JetAudio - Amarok, Juk, Kaffeine, KMplayer, SMplayer, Dragon Player

Klienci sieci BitTorrent:
uTorrent, Deluge, Vuze, FrostWire, LimeWire, Transmission - Ktorrent

Mapy ziemi (nie wiem jak to inaczej ująć ;-) :
Google Earth - Marble

Przeglądarki zdjęć:
XnView, ACDSee, IrfanView, Eye of GNOME - Gwenview

Menedżery plików:
Explorer, Total Commander, PCManFM, Nautilus, Thunar - Dolhin, Konqueror, Krusader

Środowiska programistyczne:
Microsoft Visual Studio, Anjuta - KDevelop

To może już starczy - jak widać aplikacji jest nawet sporo. Nie wszystkie są do końca przeportowane, nie wszystkie działają stabilnie lecz z dnia na dzień widać poprawę. Oby to tempo się utrzymało.

PS. Podoba mi się, że w nowym KDE nieco zmniejszyła się moda na nazwy z literą K, to już lekka przesada :-)