Archiwum październik 2008


paź 24 2008 Kolejna aplikacja do mojego projektu...
Komentarze: 0

W zakładce przeglądarki Arora znalazłem stronę qt-apps.org czy jakoś tak - jest tam bardzo dużo programów napisanych w oparciu o QT. Właśnie myślałem o playerku jakimś do mojej dystrybucji - Amarok odpada za duzy i za bardzo zintegrowany z KDE, XMMS za stary - GTK+ w wersji 1 ;-/, Audacious mimo, że w GTK+ 2 to by uszedł, jakby nie to, że się coś kaszani ostatnio. Myślałem, że nie będzie innego wyjścia a tu na stronie jest -> QMMP - lekki player w stylu XMMS'a, Winampa 2 (obługuje ich skórki) i napisany z użyciem QT4. Niestety nie jet multiplatformowy, ale już to wybaczę ;-) Można sie go spodziewać na pokładzie Exploita.

paź 22 2008 Qt i C++ - pare aplikacji...
Komentarze: 0

No dawno nie pisałem więc trzeba troche odświeżyc bloga, bo się kurzem zasypie :P
Ostatnio myślę cały czas o programowaniu. Najbardziej uniwersalnym, popularnym i chyba przyszłosciowym językiem programowania jest C++. Niestety zaprzestałem trochę jego nauki (niewiele jej było :), bo na maturze raczej będzie mi potrzebny Pascal i zeby mi się nie myliły to postanowiłem na okres paru miesięcy zrezygnować z jednego, lecz na pewno do C++ wrócę. Ale sam C++, za dużo wygody nie daje - przydały by się jakieś biblioteki do GUI - na początku myślałem o GTK+ (ze względu na to, że używam GNOME), no ale dowiedzialem się, że bardziej pasuje ona do C, a w C++ pisze się z GTKmm lecz nie jest to zbyt wygodne. Zależy mi na multiplatformowości, stabilności i dobrym wyglądzie, dlatego wybór padł a QT w wersji 4.x. Ostatnio jeszcze znalazłem coś takiego jak FLTK, ale nie jest zbyt popularne, no i nie wiem jak z wyglądem.

Nie ukrywam, że oprocz samego programowanie chciałbym się zająć czymś bardziej ambitnym czyli stworzeniem własnej dystrybucji. Postaram się krotko przedstawić moją wizje tego przyszłego distro.

Mój system bazowałby na pakietach RPM i wykorzystywałby QT gdzie by się tylko dało. Chciałbym stworzyć centrum sterowania o nazwie "Black Toys", coś w stylu MCC w Mandrivie i PCC w PCLOSie, lecz oczywiście napisany przy użyciu QT, własnego graficznego managera pakietów. W dystrybucji standardowo nie znalazło by sie ani KDE, ani Gnome, ani Xfce. W początkowym stadium rozwoju użył bym LXDE, potem chciałbym stworzyć własne środowisko graficzne. Większość aplikcji bazowało by na QT, lecz byly by to programy niezależne (nie tak jak w środowisku KDE).

Poczyniłem już pewne kroki w celu utworzenia własnej dystrybucji. Założyłem własną domenę (europejską :-) http://exploit.xdot.eu/ . Jak widać na stronie jest już widoczna nazwa dystrybucji - Exploit, lecz nazwa to tylko nazwa, nie ma większego związku z tym co system będzie sobą reprezentował. Oprócz wybrania nazwy i założenia domeny zacząłem szukać aplikacji napisanych przy użyciu QT4, ktore mógłbym dołączyć do projektu (bo samemu wszystkiego chyba nie napiszę):

Arora - bardzo dobra, szybka przeglądarka internetu, próbowałem jeszcze Opery, lecz ta nie integruje się z wyglądem innych aplikacji w QT.

Beesoft Commander - dwupanelowy manager plików.

Kadu - od wersji 0.6.5 kiedy to nie będzie już na QT3 lecz QT4.

Qaduzer - manager profili dla Kadu, na razie jeszcze jest na QT3 lecz otrzymałem obietnice, że jeszcze w tym roku wyjdzie na QT4.

Skype - chyba nikomu nie trzeba mówić do czego służy ten program.

SMplayer - świtna nakładka na MPlayera.

Jak pewnie udało się zauważyć większość z tych programów jest dostępna na wiele platform i na tym równiez mi zależało. Mam nadzieję, że moja wizja przypadnie komuś do gustu. Jakby ktoś chcial mnie wesprzeć, miałby jakieś inne aplikacje do zaproponowania to jestem otwarty na propozycje - Energizer@pino.pl