Najnowsze wpisy, strona 3


wrz 07 2010 Trudne początki
Komentarze: 0

Ostatnio zabrałem się za budowanie mojej dystrybucji. Ale jak to często bywa, początki są trudne. Zainstalowałem sobie Archa, postawiłem X'y, zainstalowałem Openboksa, Slima, niby wszystko OK. Niestety napotkałem trochę problemów. Po pierwsze nie mogłem ustawić startowania np. PyPanela po uruchomieniu Openboksa. Mimo, że robiłem wszystko wg instrukcji w internecie nie działało. Osso niestety też nie wyszedł bo nie do końca działał OSS. Shamana nie dało sie zainstalować bo chyba potrzebuje starszego Pacmana. Surfer z gita jakoś się zainstalował ale po uruchomieniu go nie było np. widać praktycznie żadnych napisów w GUI. Tak więc porażka póki co. Teraz chcę spróbować jeszcze raz z VirtualBoxem. Być może pójdzie tym razem lepiej. Jeżeli operacja zakończy się chociaż cześciowym sukcesem to będzie wydanie EvoOS 0.1 w postaci dla VB i może z nieco innym oprogramowaniem niż pierwotnie zakładałem ;-)

energizer : :
sie 22 2010 Evo OS - wizja nowego systemu operacyjnego....
Komentarze: 0

Od dłuższego czasu po głowie chodzi mi pomysł stworzenia nowego systemu operacyjnego. System zostałby oparty o system Linux, no bo nie jestem takim geniuszem jak chłopaki z Pioneer.OS żeby napisać własny system od zera ;-) Poczatkowo system zostałby oparty o Arch Linux, narazie jako LiveCD bez instalatora. Jak sama nazwa wskazuje byłby to system, który by się rozwijał. Troche znam swoje możliwości i wiem, że nie zrobię od razu jakiejś rewolucji. Chciałbym aby był to system dosyc prosty, szybki, lekki i przejrzysty. Nie chcę użyć w nim żadnego kolosa typu GNOME czy KDE.
 Moje założenia to:

- openbox jako menedżer okien

- SLIM jako menedżer logowania

- maksymalne użycie biblioteki Qt (w systemie nie będzie GTK+)

- gitorious.org jako hosting (początkowo myślałem o codeplex.com, ale gitorious jest ładniejszy, bardziej przejrzysty i bardziej niezależny)

- RPM5 (w przyszłości, początkowo bazą byłby Arch)

- Phonon i VLC do multimediów (wszystkie aplikacje multimedialne używałyby Phonona, który jako backendu używałby VLC)

- Surfer jako przeglądarka internetowa (wygląda dosyć fajnie i sądzę, że łatwiej byłoby dogadać sie z jej twórcą niż bardziej popularnej przeglądarki Arora)

- Oxygen podstawowym motywem graficznym

- QMPlay zostałby odtwarzaczem muzyki (pod uwagę brałem jeszcze Cuberok, ale to się jeszcze okaże)

- OSS zamiast ALSY

- OSSO do ustawień miksera

To narazie tyle, bo narazie więcej sobie nie przypominam. Na efekty trzeba będzie pewnie poczekać, ale grunt żeby się działo. Jeżeli ktoś chciałby wspomóc projekt o proszę o stworzenie loga dla dystrybucji :-) Ja niestety nie mam talentu do takich rzeczy a marzy mi się coś w stylu loga Akonadi czy Silverlighta :-)

sty 23 2010 Multiplatformowe aplikacje
Komentarze: 0

Czasami zdarza się, że u znajomych instaluję system operacyjny. Miałbym ochotę zainstalować Linuksa, ale niestety mógłby to być "strzał w stopę". Najczęściej jest to Windows XP lecz ważne jest jakie jeszcze oprogramowanie będę instalował. Multiplatformowe aplikację mogą znacznie ułatwić ewentualną przesiadkę na Linuksa w przyszłości. A więc oto aplikacje, które instaluję:

Mozilla Firefox - bardzo popularna i multiplatformowa przeglądarka. Flash oczywiście też obowiązkowo.

OpenOffice.org - wieloplatformowy pakiet biurowy. Do pakietu instaluję również Javę.

Adobe Reader - przeglądarka PDF'ów od Adobe dostępna niestety na Linuksa w wersji anglojęzycznej (oraz innych, ale polskiego nie ma), dlatego na Windows też instaluję wersję english ;-)

VLC - odtwarzacz multimediów, radzi sobie z większością odtwrzanych filmów.

QMPlay - jeszcze nie instalowałem, ale zamierzam. Odtwarzacz muzyki dostępny zarówna na Windowsa jak i na Linuksa. Póki co brakuje jeszcze kolejkowania utworów.

Co do innych programów to czasami proponuję Kadu, ale nie wciskam na siłę bo ciężko ludzi odzwyczaić od Gadu-Gadu (podobno ma wyjść GG 10 na Linuksa więc nie będzie to problem w migracji). Skype jest inny w różnych systemach więc nie instaluję raczej ale też nie odradzam ;-) W zależności od tego czy ktoś jest bardziej "rozgarnięty" to w grę wchodzi qbittorrent i JDownloader. Mam nadzieję, że moje wysiłki nie pójdą na marnę i moje uczynki wyjdą na dobre temu światu ;-)

 

maj 29 2009 To i owo o programach, o pomysłach i o niczym...
Komentarze: 0

Ostatnio spali mi sie router. Sorry za brak polskich znakow, jakos nie chca tu dzialac (nie siedze przy swoim kompie).A wiec tak. Ostatnia moja notka byla o przegladarce internetowej. Doszedlem jednak do wniosku, ze nie bede tworzyl nowej przegladarki. Moze lepiej byloby co najwyzej kiedys wspomoc obecny projekt - Arora. Jest jednak inna rzecz, ktora imo by sie przydala. Mysle o odtwarzaczu muzyki. Obecnie z tych na Qt mamy QMMP (przestarzaly interfejs), JuK (wymaga bibliotek KDE, za malo konfigurowalny chociaz ogolnie by wystarczyl) no i Amarok (od wersji 2 tak jakby ciezko go uzywac do odtwarzania muzyki, mozna przegladac informacje w necie, ale do odtwarzania z dysku piosenek to nie za bardzo jest; ma jednak plus, mozna sobie konfigurowac interfejs).  Zmiana polozenia pewnych widzetow w oknie aplikacji bardzo spodobala mi sie w KOffice. Podobne rozwiazanie znalazlem tez w QDevelop. Tak samo chcialbzm zrobic u siebie. To uzytkownik decydowalby gdyie chce miec playliste cyz regulacje glosnosci. Odtwarzacz nazywalby sie AmaroQ i bylby oparty o biblioteke Qt. Do odtwarzania multimediow uzzwalbz Phonon. Mam nadzieje, ze by sie spodobal.

kwi 08 2009 Nowa przeglądarka?
Komentarze: 0

Choć dopiero uczę się podstaw C++ to już jednak mam jakieś wizje swojej przyszłej twórczości. Jednym z pomysłów jest nowa przeglądarka internetowa. Mam nadzieję, że uda sie to w przyszłości zrealizować.

Dlaczego przeglądarka?

A więc dlatego, że ja osobiście nie mogę znaleźć czegoś pasującego mi w 100%. Firefox jest przeglądarką bardzo dobrą, lecz niestety jest dosyć ciężka. Dodatkowo jest na Gtk+ a port na Qt nie wygląda najlepiej. Nie to żebym miał coś do Gtk+, ale preferował bym Qt. Google Chrome też na Gtk+ a dodatkowo nie wiadomo kiedy wyjdzie na Linuksa. Wszystko przez to, że Google sobie wymyśliło, że nie będzie używać Qt, bo chyba mają za mało roboty. Opera to w sumie nie przeglądarka a pakiet internetowy a ja czegoś takiego nie lubię. Na dodatek jeszcze zamknięta - nie ma co się przywiązywać, ponieważ nie wiadomo kto kiedyś kupi udziały Opera Software. Konqueror - zintegrowany z KDE. Niby współpracuje z Dragon Playerem, ale te strony jakoś nie wczytują się tak szybko jak powinny np. mbank.com.pl. Lubi się kaszanić. Może lepiej by chodził na lepszym sprzęcie. Arora radzi sobie ze stronami podobnie jak Konqueror a czasami może i lepiej. Jest przeglądarką prostą - aż może za prostą. Nie zapamiętuje haseł, nie ma wtyczek ani rozszerzeń. Bardzo słabo radzi sobie z multimediami. Już na dwóch komputerach nie działa poprawnie menedżer pobierania. Dlatego narodziła mi się idea stworzenia nowej przeglądraki. Chciałbym żeby była lekka i dosyć prosta lecz oferowała więcej funkcji niż Arora (m.in. zapamiętywanie haseł, może strona startowa jak w Operze albo jeszcze coś fajniejszego - taki jakby pulpit z plasmoidami). Do stworzenia jej wykorzystał bym oczywiście Qt wraz z QtWebKit. Co do multimediów to dzisiaj instalowałem sobie mplayer-plugin do Firefoksa i o dziwo działa wiele rzeczy całkiem przyzwoicie (tvp.pl, eska.tv). Pomyślałem żeby nie wykorzystać takiego uniwersalnego odtwarzacza w mojej przeglądarce. Myśląc o tym przypomniał mi się Phonon i doszedłem do wniosku, że Mplayer nie będzie konieczny. Przeglądraka stała by się uniwersalna i dosyć dobrze odtwarzała by multimedia. Zrezygnował bym jednak z dodatków. Nie zawsze jest to potrzebne, a wydaje mi się nawet, że zbędne, bo wg mnie przeglądarka ma być przeglądraką a nie np. dodatkow klientem FTP. Wydaje mi się, że przydał by się taki świeży powiew na rynku przeglądarek i jest to całkiem niezyły pomysł do zrealizowania.