kwi 08 2009 KDE + Qt czy samo Qt
Komentarze: 1

Jak już pisałem w poprzednich notkach jestem pełen podziwu dla środowiska KDE 4.x. Jest ono niezwykle funkcjonalne i miłe dla oka. KDE oferuje też IDE KDevelop, którego osobiście nie używałem lecz na pewno daje wiele ciekawych możliwości.

Obecnie uczę się języka C++. Mógłbym używać do tego edytora i terminala (oczywwiscie potrzebny też kompilator), lecz pomyslałem sobie, że wygodniej będzie mieć IDE. Rozważałem, wcześniej już wspomniany, KDevelop lecz jednak się nie skusiłem. Po pierwsze nie jest to pewnie IDE lekkie więc po co męczyć i tak mocno eksploatowanego mojego laptopa. Po drugie KDevelop wymaga bibliotek KDE i mimo że mam KDE to jednak wolę być niezależny od środowiska graficznego. Po trzecie wydaje mi się, że KDevelop lepiej nadaje się do pisania aplikacji dla KDE niż na samym Qt (co pewnie nie do końca jest prawdą ;-). Nie skusiłem się też na QtCreatora od Nokii. Mój wybór padł na QDevelop i póki co nie narzekam. Środowisko bardzo przyjemne dla oka i przejrzyste.

Wrócę jednak do tematu z tytułu. Mógłbym zapewne tworzyć wygodnie aplikacje dla KDE i rozbudowywać jedno z najlepszych środowisk graficznych. Mimo to wolę tworzyć aplikacje w Qt, ale bez bibliotek KDE. Chciałbym aby moje przyszłe programy były dostępne nie tylko dla użytkowników KDE, ale także dla użytkowników GNOME, XFCE, LXDE itp. a także innych systemów operacyjnych tj. Windows czy MacOS X.

energizer : : qt, kde
Hollingworth
23 września 2011, 18:31
ciekawy artykuł, dziękuję

Dodaj nowy komentarz