Najnowsze wpisy, strona 7


maj 27 2008 Pidgin & AQQ
Komentarze: 0

We wcześniejszej notce pisałem o komunikatorach. Wśród nich szczególnie polecam Pidgina. Posiada on możliwość obsługi gg, msn, google talk, jabera i jeszcze paru innych sieci. Wśrod nich standardowo nie ma niestety sieci AQQ (nie mylic z QQ). Na szczęście istnieje biblioteka umożliwiająca komunikację w sieci AQQ przez Pidgina.

Pod Mandrivą wygląda to tak:

Ściągamy bibliotekę stąd:

libaqqprotocol.so

 

Przenosimy plik libaqqprotocol.so do katalogu /usr/lib/purple-2/

Potem uruchamiamy Pidgina i dodajemy nowe konto AQQ.

Teraz możemy normalnie już sobie gadać, wapstery będą nabijanę (choć licznik pokazuje cały czas 0), dzwonki i tapetki będa co tydzień nam przychodzić, ranga użytkownika będzie się podnosić i gra gitara :)

Niestety nie znajdziemy użytkowników w katalogu, ani nie wyeksportujemy/zimportujemy kontaktów na/z serwer(a), wiec radzę sobie gdzieś kontakty spisać, ale to tylko takie małe nieudogodnienia.

 

Pod Windowsem możemy zrobić to tak:

aqqplugin-setup.exe

Sciągamy instalujemy i dalej tak samo.

Jezeli nie chcemy nic instalować to trzeba ściągnąć ten pliczek:

aqqprotocol.dll

i kopjujemy do katalogu zazwyczaj:

C:/Program Files/Pidgin/Plugin/

o ile dobrze pamiętam.

 

Miłej zabawy. Jak by ktoś nie wierzył, że działa to mój AQQ 5142762

maj 27 2008 Audacious - Power Of Music :)
Komentarze: 0

Kto nie lubi sobie czasem posłuchać muzyczki? Chyba mało kto :) Do słuchania muzyczki na kompie przydaje się odtwarzacz. Pod Windowsem chyba od zawsze popularny był Winamp, chociaż w ostatnim czasie dużo ludzi używa też JetAudio, Windows Media Player czy Aimp2. Pod Linuksem mamy rownież duży wybór odtwarzaczy np. Amarok, Rhythmbox, Exaile, Xmms czy Totem. Ja preferuję Audaciousa. Program na pierwszy rzut oka podobny do Winampa. Obsługuje nawet jego skórki.

Audacious

Audacious chodzi bardzo sprawnie. Jest lekki, prosty i czytelny i tego właśnie oczekuję od odtwarzacza. Posiada znakakomite (wg mnie) okno ustawień:

Okno ustawień Audaciousa

Audacious'a polecam wszystkim użytkownikom Linuksa. Kiedys używałem XMMS i próbowałem nawet Winampa pod Linuksa, ale ani ten pierwszy, a drugi tym bardziej nie umywają się do Audaciousa. Audacious jest w oficjalnych repozytoriach Mandrivy.

Download

http://audacious-media-player.org/index.php?title=Downloads

maj 22 2008 aMule
Komentarze: 0

aMule jest zawsze kojarzony jako odpowiednik eMule na systemy Linux i Unix, a tymczasem istnieje również wersja na Windows. Funkcjonalnie nie ustępuje eMule. Wg mnie chodzi znacznie szybciej, dużo szybciej się uruchamia i zamyka, tak wiec polecam.

aMule

Download

www.amule.org

maj 01 2008 Komunikatory
Komentarze: 0

Komunikator to nieodzowne narzędzie internauty ;-)

Najpopularniejszym protokołem w Polsce jest gg. Co prawda nie jest on najlepszy, ale cóż poradzić?
Do korzystania z niego pod windowsem możemy używać oryginalnego klienta gg ze strony producenta, ale niestety nie ma wersji na Linuksa ;-(

Na szczęście są inne komunikatory. Jednym z nich jest Pigdin. Dostępny jest na wszystkie platformy, obsługuje wiele protokołów w tym gg.

Instalacja jest dosyć prosta. Biblioteka GTK+ instaluje się automatycznie. Po uruchomieniu dodajemy konto gg. Następnie wybieramy menu Konta->Gadu-Gadu->Pobierz listę kontaktów z serwera (jeżeli mamy już kontakty na serwerze, jeżeli nie należy je wcześniej wyeksportować). Aby zobaczyć osoby nieobecne osoby postępujemy tak jak na poniższym screenie. Potem możemy jeszcze wybrać menu Znajomi->Sortowanie listy->Wg statusu. Program obsługuje jeszcze dużo innych protokołów. Ja korzystam jeszcze z Google Talk.

Download
http://pidgin.im/download/windows/

Pidgin & Skype

Do rozmów głosowych popularnym programem jest Skype. Możemy go pobrać ze strony producenta również w wersji na systemy Linux.

Download
http://www.skype.com/intl/pl/download/skype/windows/

Co do gg to istnieją również programy typowe dla tego protokołu tj. Kadu czy GnuGadu2, z którymi nowy użytkownik nie powinien mieć większego problemu.

Do rozmów głosowych możemy wypróbować także Ekigę, ale to jak już mamy czas i ochotę ;-)

kwi 30 2008 P2P
Komentarze: 1

Do bezpośredniej wymiany plików (p2p) mamy bardzo dużo programów. Ja opiszę króciutko 2, których sam używam.

Dużo osób słyszało pewnie o LimeWire. Jest dostępna wersja tego programu dla systemów linux. Ja jednak używam FrostWire - równie łatwy, prosty w obsłudze, wydajny. Również dostępny na różne platformy, ma otwarty kod źródłowy. Korzysta z sieci Bittorrent oraz Gnutella. Moze więc nam zastąpić Bearshare i uTorrenta, ktore np. u mnie włączone dwa na raz potrafią sie "gryźć".

FrostWire

Download
http://www.frostwire.com/?id=downloads 

Kolejny program, któremu warto się przyjrzeć to eMule.
Posiada on obsługę linków ed2k. Pod Linuksem ma swojego odpowiednika o nazwie aMule (jest też xMule ale tego nie używałem), który jest łudząco do niego podobny.

eMule

Download
http://www.emule-project.net/home/perl/general.cgi?l=20&rm=download