Najnowsze wpisy, strona 5


gru 30 2008 Kompatybilność dystrybucji w Linuksie.
Komentarze: 0

W ostatnim czasie w świecie pingwina pojawił się temat przyszłości Linuksa na desktopach. Niektórzy wątpią w tą możliwość - ja nie. Pojawiają się słowa krytyki i w wielu przypadkach nie są one bezpodstawne. W poszczególnych dystrybucjach mamy doczynienia z repozytoriami - mniej lub bardziej obszernymi. Znajdują się w nich najbardziej popularne programy. Ale co gdy potrzebujemy programu, którego nie ma w oficjalnym repozytorium. Sam miałem taką sytuację nie raz. Sytacja pierwsza to menedżer profili dla Kadu - Qaduzer. Był mi potrzebny przy wdrażaniu Linuksa w mojej rodzinie (udało się ;-) ). Niestety na stronie była paczka dla Ubuntu i źródła, w repozytorium Mandrivy niestety tego programu nie było. Nie dałem rady skompilować (teraz wiem dlaczego, lecz wczesniej nie wiedziałem :-/ ). Skończyło by się nie fajnie, gdyby nie Alien. W tym przypadku nawet się spisał i wyszło oki. Drugi przypadek to wtyczka AQQ dla Pidgina. Sytuacja taka jak wyżej. Alien przerobił paczke deb. Zainstalowało się, lecz już nie zadziałało. Trzeci przypadek to środowisko programistyczne - Monkey Studio - tu już przepadło przy samym Alienie. Wniosek - dla zwykłego użytkownika może być trudno. Trochę o tym myślałem - mój koncept przedstawię w następnej notce.

gru 08 2008 Exploit - ucisnienie koncepcji :P
Komentarze: 0

We wcześniejszych notkach pisałem o (przyszłej) dystrybucji Exploit. Trochę myślałem nad jej kształtem i oto co wymyśliłem:

1. System oparty o system CentOS - kompatybilny z RHEL, niezawodna, stabilna platforma. Mam nadzieję, że jakoś go okiełznam. Do stworzenia dystrybucji chciałbym użyć narzędzia o nazwie Revisor - znalazłem nawet pakiet RPM dla RHEL 5.

2. Antico - manager okien - lekki, oparty o qt4. Jeszcze go nie próbowałem nigdy ale mam nadzieję, że się przyjmie.

3. Arora - lekka, oparta na Webkicie przegladarka internetowa. Jeszcze nie wiem czy dołączę Flasha.

4. Skype - multiplatformowy komunikator internetowy z obsługą video.

5. Kadu - klient sieci gg, a może potem i innych protokołów.

6. Beesoft Commander - dwupanelowy manager plików.

6. SMplayer - nakładka na Mplayera, odtwarzacz multimedialny, obsługuje wiele formatów audio i video.

7. Qmmp - odtwarzacz muzyki w stylu Winampa.

8. qBittorrent - znakomity program p2p z wyszukiwarką.

9. QGRUBEditor - graficzny edytor GRUBa.

10. Q7Z -zarządca archiwów.

11. UbuDSL - narzędzie do konfiguracji połączeń ADSL.

12. Skander calc - kalkulator.

 

Jak widać wszystkie aplikacje oparte na Qt4 i tak ma być :-) Potrzebuję jeszcze jakiegoś managera plików, przeglądarki zdjęć i prostego edytora tekstu. Inne rzeczy wyjdą w praniu.

lis 06 2008 Exploit - cd.
Komentarze: 0

Co do mojej dystrybucji marzeń czyli Exploita mam nowe koncepcje. Wymyśliłem nazwę dla mojego graficznego menegera pakietów - Infinity. Chciałbym aby był to program przenośny, który będzie można zainstalować na różnych dystrybucjach.

Kolejna aplikacja to narzędzie do personalizacji profilu m.in zmiany wyglądu naszego stanowiska pracy.

Zalezało by mi też na włączeniu do dystrybucji UbuDSL do połaczeń ADSL.

Co do QMMP nie jestem pewnie, działa dosyć wolno i ten analizator dziwnie chodzi, ale to się zobaczy.

 

Wciąż zastanawiam się na jakiej dystrybucji oprzeć swoją. W grę wchodzi CentOS (ale nie wiem jak z jego polonizacją, być może trzeba by się Jazzem zainteresować, nie wiedomo jak z UbuDSL), Mandriva (patrząc obiektywnie to trochę z tymi pakietami nie bardzo, niektóre potrzebują zbyt duż zależności, UbuDSL może by nie było ale i tak nie sądze aby bylo potrzebne), PCLinuxOS (z tego co patrzyłem to do UbuDSL potzrebuje troche zależności, chyba nawet ok. 120 MB! więc nie ładnie :-/ ), Ubuntu (duża dostępność softu, lecz trochę hardcore'owy wybór ze względu takiego że chciałbym używać RPM a nie DEB, nie wiem czy to jest możliwe), Fedora (duża innowacyjność, ale nie wiadomo jak to z ADSLem, nigdy głębiej nie przypatrywałem się tej dystrybucji), openSUSE (UbuDSl dostępny na stronie projektu, ale nie wiem jak z szybkością, posiada dużo narzędzi konfiguracyjnych, które ja najchętniej bym wywalił i wstawił własne) no i Yoper (bardzo szybki, mało popularny, uważany za mało stabilnego z niezbyt dobrą detekcja sprzętu a mimo to pracował dobrze na moim laptopie, a poradziła z nim sobie jedynie jeszcze Mandriva One, mało pakietów, no ale można się wykazać własnymi, niezbyt ciekawy instalator, nie wiem czy da się z niego zrobić własne livecd, nie wiadomo jak z UbuDSL).

Tak więc wybór jeszcze nie rostrzygnięty.  Może ktoś coś doradzi w komentarzach. Chwilowo tracę swojego testowgo PC więc nie będę miał na czym eksperymentować. no ale może to się kiedyś zmieni.

paź 24 2008 Kolejna aplikacja do mojego projektu...
Komentarze: 0

W zakładce przeglądarki Arora znalazłem stronę qt-apps.org czy jakoś tak - jest tam bardzo dużo programów napisanych w oparciu o QT. Właśnie myślałem o playerku jakimś do mojej dystrybucji - Amarok odpada za duzy i za bardzo zintegrowany z KDE, XMMS za stary - GTK+ w wersji 1 ;-/, Audacious mimo, że w GTK+ 2 to by uszedł, jakby nie to, że się coś kaszani ostatnio. Myślałem, że nie będzie innego wyjścia a tu na stronie jest -> QMMP - lekki player w stylu XMMS'a, Winampa 2 (obługuje ich skórki) i napisany z użyciem QT4. Niestety nie jet multiplatformowy, ale już to wybaczę ;-) Można sie go spodziewać na pokładzie Exploita.

paź 22 2008 Qt i C++ - pare aplikacji...
Komentarze: 0

No dawno nie pisałem więc trzeba troche odświeżyc bloga, bo się kurzem zasypie :P
Ostatnio myślę cały czas o programowaniu. Najbardziej uniwersalnym, popularnym i chyba przyszłosciowym językiem programowania jest C++. Niestety zaprzestałem trochę jego nauki (niewiele jej było :), bo na maturze raczej będzie mi potrzebny Pascal i zeby mi się nie myliły to postanowiłem na okres paru miesięcy zrezygnować z jednego, lecz na pewno do C++ wrócę. Ale sam C++, za dużo wygody nie daje - przydały by się jakieś biblioteki do GUI - na początku myślałem o GTK+ (ze względu na to, że używam GNOME), no ale dowiedzialem się, że bardziej pasuje ona do C, a w C++ pisze się z GTKmm lecz nie jest to zbyt wygodne. Zależy mi na multiplatformowości, stabilności i dobrym wyglądzie, dlatego wybór padł a QT w wersji 4.x. Ostatnio jeszcze znalazłem coś takiego jak FLTK, ale nie jest zbyt popularne, no i nie wiem jak z wyglądem.

Nie ukrywam, że oprocz samego programowanie chciałbym się zająć czymś bardziej ambitnym czyli stworzeniem własnej dystrybucji. Postaram się krotko przedstawić moją wizje tego przyszłego distro.

Mój system bazowałby na pakietach RPM i wykorzystywałby QT gdzie by się tylko dało. Chciałbym stworzyć centrum sterowania o nazwie "Black Toys", coś w stylu MCC w Mandrivie i PCC w PCLOSie, lecz oczywiście napisany przy użyciu QT, własnego graficznego managera pakietów. W dystrybucji standardowo nie znalazło by sie ani KDE, ani Gnome, ani Xfce. W początkowym stadium rozwoju użył bym LXDE, potem chciałbym stworzyć własne środowisko graficzne. Większość aplikcji bazowało by na QT, lecz byly by to programy niezależne (nie tak jak w środowisku KDE).

Poczyniłem już pewne kroki w celu utworzenia własnej dystrybucji. Założyłem własną domenę (europejską :-) http://exploit.xdot.eu/ . Jak widać na stronie jest już widoczna nazwa dystrybucji - Exploit, lecz nazwa to tylko nazwa, nie ma większego związku z tym co system będzie sobą reprezentował. Oprócz wybrania nazwy i założenia domeny zacząłem szukać aplikacji napisanych przy użyciu QT4, ktore mógłbym dołączyć do projektu (bo samemu wszystkiego chyba nie napiszę):

Arora - bardzo dobra, szybka przeglądarka internetu, próbowałem jeszcze Opery, lecz ta nie integruje się z wyglądem innych aplikacji w QT.

Beesoft Commander - dwupanelowy manager plików.

Kadu - od wersji 0.6.5 kiedy to nie będzie już na QT3 lecz QT4.

Qaduzer - manager profili dla Kadu, na razie jeszcze jest na QT3 lecz otrzymałem obietnice, że jeszcze w tym roku wyjdzie na QT4.

Skype - chyba nikomu nie trzeba mówić do czego służy ten program.

SMplayer - świtna nakładka na MPlayera.

Jak pewnie udało się zauważyć większość z tych programów jest dostępna na wiele platform i na tym równiez mi zależało. Mam nadzieję, że moja wizja przypadnie komuś do gustu. Jakby ktoś chcial mnie wesprzeć, miałby jakieś inne aplikacje do zaproponowania to jestem otwarty na propozycje - Energizer@pino.pl