Archiwum kwiecień 2009


kwi 08 2009 Nowa przeglądarka?
Komentarze: 0

Choć dopiero uczę się podstaw C++ to już jednak mam jakieś wizje swojej przyszłej twórczości. Jednym z pomysłów jest nowa przeglądarka internetowa. Mam nadzieję, że uda sie to w przyszłości zrealizować.

Dlaczego przeglądarka?

A więc dlatego, że ja osobiście nie mogę znaleźć czegoś pasującego mi w 100%. Firefox jest przeglądarką bardzo dobrą, lecz niestety jest dosyć ciężka. Dodatkowo jest na Gtk+ a port na Qt nie wygląda najlepiej. Nie to żebym miał coś do Gtk+, ale preferował bym Qt. Google Chrome też na Gtk+ a dodatkowo nie wiadomo kiedy wyjdzie na Linuksa. Wszystko przez to, że Google sobie wymyśliło, że nie będzie używać Qt, bo chyba mają za mało roboty. Opera to w sumie nie przeglądarka a pakiet internetowy a ja czegoś takiego nie lubię. Na dodatek jeszcze zamknięta - nie ma co się przywiązywać, ponieważ nie wiadomo kto kiedyś kupi udziały Opera Software. Konqueror - zintegrowany z KDE. Niby współpracuje z Dragon Playerem, ale te strony jakoś nie wczytują się tak szybko jak powinny np. mbank.com.pl. Lubi się kaszanić. Może lepiej by chodził na lepszym sprzęcie. Arora radzi sobie ze stronami podobnie jak Konqueror a czasami może i lepiej. Jest przeglądarką prostą - aż może za prostą. Nie zapamiętuje haseł, nie ma wtyczek ani rozszerzeń. Bardzo słabo radzi sobie z multimediami. Już na dwóch komputerach nie działa poprawnie menedżer pobierania. Dlatego narodziła mi się idea stworzenia nowej przeglądraki. Chciałbym żeby była lekka i dosyć prosta lecz oferowała więcej funkcji niż Arora (m.in. zapamiętywanie haseł, może strona startowa jak w Operze albo jeszcze coś fajniejszego - taki jakby pulpit z plasmoidami). Do stworzenia jej wykorzystał bym oczywiście Qt wraz z QtWebKit. Co do multimediów to dzisiaj instalowałem sobie mplayer-plugin do Firefoksa i o dziwo działa wiele rzeczy całkiem przyzwoicie (tvp.pl, eska.tv). Pomyślałem żeby nie wykorzystać takiego uniwersalnego odtwarzacza w mojej przeglądarce. Myśląc o tym przypomniał mi się Phonon i doszedłem do wniosku, że Mplayer nie będzie konieczny. Przeglądraka stała by się uniwersalna i dosyć dobrze odtwarzała by multimedia. Zrezygnował bym jednak z dodatków. Nie zawsze jest to potrzebne, a wydaje mi się nawet, że zbędne, bo wg mnie przeglądarka ma być przeglądraką a nie np. dodatkow klientem FTP. Wydaje mi się, że przydał by się taki świeży powiew na rynku przeglądarek i jest to całkiem niezyły pomysł do zrealizowania.

kwi 08 2009 KDE + Qt czy samo Qt
Komentarze: 1

Jak już pisałem w poprzednich notkach jestem pełen podziwu dla środowiska KDE 4.x. Jest ono niezwykle funkcjonalne i miłe dla oka. KDE oferuje też IDE KDevelop, którego osobiście nie używałem lecz na pewno daje wiele ciekawych możliwości.

Obecnie uczę się języka C++. Mógłbym używać do tego edytora i terminala (oczywwiscie potrzebny też kompilator), lecz pomyslałem sobie, że wygodniej będzie mieć IDE. Rozważałem, wcześniej już wspomniany, KDevelop lecz jednak się nie skusiłem. Po pierwsze nie jest to pewnie IDE lekkie więc po co męczyć i tak mocno eksploatowanego mojego laptopa. Po drugie KDevelop wymaga bibliotek KDE i mimo że mam KDE to jednak wolę być niezależny od środowiska graficznego. Po trzecie wydaje mi się, że KDevelop lepiej nadaje się do pisania aplikacji dla KDE niż na samym Qt (co pewnie nie do końca jest prawdą ;-). Nie skusiłem się też na QtCreatora od Nokii. Mój wybór padł na QDevelop i póki co nie narzekam. Środowisko bardzo przyjemne dla oka i przejrzyste.

Wrócę jednak do tematu z tytułu. Mógłbym zapewne tworzyć wygodnie aplikacje dla KDE i rozbudowywać jedno z najlepszych środowisk graficznych. Mimo to wolę tworzyć aplikacje w Qt, ale bez bibliotek KDE. Chciałbym aby moje przyszłe programy były dostępne nie tylko dla użytkowników KDE, ale także dla użytkowników GNOME, XFCE, LXDE itp. a także innych systemów operacyjnych tj. Windows czy MacOS X.

energizer : : qt   kde