Archiwum grudzień 2008


gru 30 2008 Kompatybilność dystrybucji w Linuksie.
Komentarze: 0

W ostatnim czasie w świecie pingwina pojawił się temat przyszłości Linuksa na desktopach. Niektórzy wątpią w tą możliwość - ja nie. Pojawiają się słowa krytyki i w wielu przypadkach nie są one bezpodstawne. W poszczególnych dystrybucjach mamy doczynienia z repozytoriami - mniej lub bardziej obszernymi. Znajdują się w nich najbardziej popularne programy. Ale co gdy potrzebujemy programu, którego nie ma w oficjalnym repozytorium. Sam miałem taką sytuację nie raz. Sytacja pierwsza to menedżer profili dla Kadu - Qaduzer. Był mi potrzebny przy wdrażaniu Linuksa w mojej rodzinie (udało się ;-) ). Niestety na stronie była paczka dla Ubuntu i źródła, w repozytorium Mandrivy niestety tego programu nie było. Nie dałem rady skompilować (teraz wiem dlaczego, lecz wczesniej nie wiedziałem :-/ ). Skończyło by się nie fajnie, gdyby nie Alien. W tym przypadku nawet się spisał i wyszło oki. Drugi przypadek to wtyczka AQQ dla Pidgina. Sytuacja taka jak wyżej. Alien przerobił paczke deb. Zainstalowało się, lecz już nie zadziałało. Trzeci przypadek to środowisko programistyczne - Monkey Studio - tu już przepadło przy samym Alienie. Wniosek - dla zwykłego użytkownika może być trudno. Trochę o tym myślałem - mój koncept przedstawię w następnej notce.

gru 08 2008 Exploit - ucisnienie koncepcji :P
Komentarze: 0

We wcześniejszych notkach pisałem o (przyszłej) dystrybucji Exploit. Trochę myślałem nad jej kształtem i oto co wymyśliłem:

1. System oparty o system CentOS - kompatybilny z RHEL, niezawodna, stabilna platforma. Mam nadzieję, że jakoś go okiełznam. Do stworzenia dystrybucji chciałbym użyć narzędzia o nazwie Revisor - znalazłem nawet pakiet RPM dla RHEL 5.

2. Antico - manager okien - lekki, oparty o qt4. Jeszcze go nie próbowałem nigdy ale mam nadzieję, że się przyjmie.

3. Arora - lekka, oparta na Webkicie przegladarka internetowa. Jeszcze nie wiem czy dołączę Flasha.

4. Skype - multiplatformowy komunikator internetowy z obsługą video.

5. Kadu - klient sieci gg, a może potem i innych protokołów.

6. Beesoft Commander - dwupanelowy manager plików.

6. SMplayer - nakładka na Mplayera, odtwarzacz multimedialny, obsługuje wiele formatów audio i video.

7. Qmmp - odtwarzacz muzyki w stylu Winampa.

8. qBittorrent - znakomity program p2p z wyszukiwarką.

9. QGRUBEditor - graficzny edytor GRUBa.

10. Q7Z -zarządca archiwów.

11. UbuDSL - narzędzie do konfiguracji połączeń ADSL.

12. Skander calc - kalkulator.

 

Jak widać wszystkie aplikacje oparte na Qt4 i tak ma być :-) Potrzebuję jeszcze jakiegoś managera plików, przeglądarki zdjęć i prostego edytora tekstu. Inne rzeczy wyjdą w praniu.